Hakkımızda

Ankara,Türkiye’de Bisiklete Gönül Verenler

Bizler Çarşamba Akşamı Gezintileri rüzgarıyla Ankara’da bisiklet grubumuzu kurduk ve etkinliklerimizi düzenli sürdürmekteyiz.İlk oluşum yıllarımız hiç şüphesiz yıllar öncesine dayansa da birlik olabilmemiz ilk 2007 yıllarına denk gelmektedir.Herkesin bu alanda ihtiyacı olması bizleri bir çatı altında toplanmaya zorlamıştır.Bu birlikteliğimiz sırasında effektif olabilmeyi,tarafsız ve herkese eşit olabilmeyi hedefledik.Dernek yada resmi bir statüyü benimsemedik ancak bu yolda olanlara destek olduk.Hala etkin bir grup olmayı başarıp gündemde bulunabilmekteyiz

Eş başkanlarımız; Mehmet Öztürk, Şükrü Yücel, Ercan Çatal, Fatih Küçükyavuz, Arslan Öztürk, Cem Güneş ve burada adı yazan diğer arkadaşlarımızla beraberiz;

https://www.facebook.com/groups/162691347207288/admins

Pisiklet Org Manifestosu

Geziler, turlar…bisiklet gibi ferdi yapılan sporların – daha doğrusu, ferdi olarak da yapılabilen bir spor dalının – kahrıdır birlik olup eğlenmeye çalışmak; bu konuda herkesin diyecekleri, tartışmalara bir ucundan katılabilecekleri bir fikirleri vardır ve hepsi de saygı duyulması gereken güzellikler taşır. Ancak, teoride özgürlüğü çağrıştıran bisiklet, demir atların üzerinde, bir ormanın içindeki tek ağacın duygusuyla akar doğada; her halükarda bireysel beceri gerektirir bisiklet. Bu aşikar.

Sorun ise; bir orman gibi kardeşçesine de yaşayabilmekte bu özgürlük hissini. Dünya Bisiklet Kardeşliği oluşumu içinde yayınlanan bu manifesto, yapılacak tüm etkinliklerin ve tartışmaların girizgahını ve niteliklerini belirler.

1. Herkes aynı konumda olmalı ve her şey tartışılır olmalıdır.

2. Önder, lider, sorumlu ve saire…hiçbir ego sıfatı, bir kişiye ait olmamalıdır.

3. Güvenlik adına belirlenecek görevliler, Paris Komünü ilkelerinde mutabık kalınarak, dönüşümlü ve angaryaya razı olan kişilerden oy birliği ile seçilecektir.

4. Egosu Robespierre sınırını aşanlar topluluk üyelerince ‘kın’ denmek suretiyle kınanacaktır.

Uzun Turlar

Gece Turları

Haftasonu Turları

Bir ülkenin kıvrımlarını en iyi bisikletle öğrenirsiniz. Tepeleri inerken ve çıkarken pedal çevirip terinizi akıttığınız için, onları olduğu gibi hatırlarsınız. Oysa bir motorlu araçla giderken sadece yüksek tepelerin farkına varabilirsiniz. Dolayısıyla üzerinde geçtiğiniz toprakları bisikletle olduğu kadar iyi hatırlayamazsınız.

Ernest Hemingway

"Dünya çevresinde yapılacak bir tur bile, tek bir pedalın dönmesiyle başlar."

Scott Stoll, Dünyayı Pedallayan Adam